Teksti suurus:
A A A

Kaitseliidu Põlva maleva lahingpaari sõjalis-sportlik patrullvõistlus „Must Kotkas 2017“,

29.08.2017
Möödunud nädalavahetusel võis Põlva linnas ja selle lähiümbruses rohkesti kaitseliitlasi kohata. Teoks sai järjekorras juba kümnes Kaitseliidu Põlva maleva lahingpaari sõjalis-sportlik patrullvõistlus „Must Kotkas 2017“, millest võtsid edukalt osa ka Valgamaa maleva liikmed.

Valgamaa maleva võistkondade üks esindajatest Kristi Loit sõnas, et lahingpaaaride võistlusel osaleti Valgamaalt kolme võistkonnaga. „Võistlustel oli kaks võistlusklassi - noored ja täiskasvanud. Valgamaad esindasid kaks noorte ja üks täiskasvanute meeskond. Noorte vanuseklassis ühes võistkonnas võistlesid Karel Kuus ja Erki Vessin ning teises Kaisa Kerge ja Maileen Pillaroo. Täiskasvanute klassis esindasid Valgamaad Tõnu Vahtra ja Sander Ööbik.“. Esindajatena olid võistkondadega kaasas Kristi Loit ja Karel Sarv.

Karel Kuus, kellel selja taga omajagu kilomeetreid erinevatelt patrullvõistlustelt, tõdes võistluse järgselt, et lõpptulemusega võis rahule jääda. „Üldiselt jäin rahule. Pole varem ühelgi sellisel võistlusel osalenud mis toimub linnas. Alguses olime küll natuke skeptilised, et kuidas saab linnas korraldada sellist võistlust , aga muidu oli vinge võistlus. Rahule jäin esmaabi kontrollpunktiga ,mille me ka võitsime.  Kontrollpunkte kus on vaja füüsilist tegevust, oleks võinud rohkem olla. Kõige eredamalt jäi meelde luure ülesanne. Pidime teostama luuret kindlates asukohtades, mis meile olid antud. Kandsime tsiviilriideid ja pidime tuvastama vastaseid. Hiljem tuli täita raport, kus olid erinevad lüngad näiteks nahavärv, vanus, kasv , riietus jms. Kui vastased said aru, et me neid jälgime, võisid nad tulla ja elutalongi ära võtta,“ kirjeldas noormees.

Kuusi enda arvates midagi päris untsu võistlusel ei läinud. „Loogikaülesande punkt ehk läks kõige kehvemini. Ette olid antud viis erinevat loogikaülesannet, mis tuli kaheksa minuti jooksul ära lahendada. Meie suutsime lahendada neist kaks. Ühes kontrollpunktis pidime piltidelt tuvastama erinevaid lahingumasinaid ja nende margid kirja panema. See oli ka suhteliselt keeruline, kuna enamus olid võõrad. Kokku oli 25 erinevat pilti.“ Vaatamata sellele said Karel Kuus ja Erki Vessin võistlusel noorte arvestuses 13 võistkonna seas  63 karistuspunktiga hõbedase koha. Võistluse võitjal, Põlva noortel kogunes 58 karistuspunkti ning kolmanda koha omanikel Sakala noortel 75 karistuspunkti. Valga kodutütred saavutasid neljanda koha 82 karistuspunktiga. Täiskasvanute arvestuses jäi kinnitamata andmetel Valgamaa lahingpaar  Tõnu Vahtra ja Sander Ööbik 15 võistkonna seas umbestäpselt keskele.

Lahingpaaride võistlusel tuli noortel ja täiskasvanutel täita suuremjaolt samasuguseid ülesandeid. Noortel oli mõni ülesanne lihtsalt vähem kui täiskasvanutel. „Ülesanded ise olid väga eriilmelised. Näiteks tuli tunda vastase tehnikat, viktoriine täita, sideülesanne sooritada. Samuti tuli näidata täpsust laskmisel, oli ka lõhkevahendite tundmine ja vee tassimine. Toimus ka orienteerumine, pantvangi, köie, vigursõidu ja esmaabi ülesanne. Kõik said Põlva linnas kaugusi määrata, oma loogikat proovile panna ning krossijooksu teha. Enne lõpujooksu panid kõik proovile oma luuramisoskused linnas ning siis juba lõpujooksuga üle viimaste takistuste finišisse. Must Kotkas 2017 toimus seekord Põlva linnas sees ning oli väga omanäoline ja huvitavalt ülesse ehitatud,“ lisas Kristi Loit.

„Selle aastane Must Kotkas oli teist laadi, testides võistlejates mitmeid erinevaid oskusi. Meie noorte ja täiskasvanute võistkondadel oli terve võistluse vältel motivatsioon kõrge ning nendega oli lausa lust koostööd teha! Mina, kui esindaja olen nende saavutatud tulemustega väga rahul. Kõikidel meie võistluspaaridel tekkis väga kiiresti oma taktika, kuidas lahendada ülesandeid, kuidas kiiremini ja sujuvamalt edasi liikuda. Ainult kiidusõnad meie võistkondade liikemetele. Võistlus oli jagatud öiseks ja päevaseks faasiks. Kontrollpunktid 1-9 olid öised ja KP10 oli üleminek (orienteerumine) ning KP11-21 olid päevased,“ võttis Loit võistluse kokku.

Artikkel: Rein Säinas
Fotod: Kristi Loit