Teksti suurus:
A A A

Valga maakonnas korraldatud maakaitsepäev pakkus kõikidele päikest ja põnevust

26.06.2013
Pühapäeval, 23. juunil tähistati kõikjal Eestis, sealhulgas ka Valga maakonnas Võidupüha ehk teisisõnu kuulsusrikka Võnnu lahingu 94. aastapäeva.
23. juunil 1919. aastal murdsid meie vabadust ja sõltumatust ihkavad isad ning vanaisad Võnnu (Cesise) lähistel hambuni relvastatud Saksa vägede vastupanu kogu rinde ulatuses ja sundisid sõlmima vaherahu. Võit Landeswehri sõjas tõi Eesti maale ja rahvale vabaduse ja oli iseseisva ning sõltumatu riigi rajamiseks väga oluline. Vabadussõja lõppedes hakati Võnnu lahingu aastapäeva tähistama Võidupühana. Kaitseliidu eestvõttel on hakatud Võidupüha ajal korraldama maakaitsepäevi, mis on kujunenud märkimisväärseteks kogupereüritusteks.
Valga maakonnas toimusid tänavused maakaitsepäeva üritused Kaitseliidu Valgamaa maleva Helme üksikkompanii vastutusalas Tõrva linnas.
Pühapäeval, 23. juunil kell 15. astusid kaks relvastatud kaitseliitlast Tõrva gümnaasiumi pargis oleva Eesti Vabadussõja mälestussamba juures auvalvesse. Lippude lehvides tulid marsisammul Valgamaa maleva kaitseliitlased, naiskodukaitsjad, noorkotkad ja kodutütred, maakonna omavalitsuste esindajad jt ning rivistusid mälestussamba vahetus läheduses.
Mõne hetke möödudes hakkas pargi roheluses kõlama Tanel Soovarese juhendatava Kaitseliidu Valgamaa maleva puhkpilliorkestri esituses Eesti Vabariigi hümn. Kõik maakaitsepäevale saabunud laulsid kaasa.
„Täna tähistame päeva, mille tähtsus aegade keerises ei tuhmu. Me tähistame võitu, mis meie sangarlikud vabadusvõitlejad meie maad ja rahvast aastasadu rõhunud vaenlase üle saavutasid. Olgem selle üle rõõmsad. Ärge mõistke hukka. Andestagem, siis andestatakse ka meile,“ ütles Helme koguduse õpetaja Arvo Lasting välijumalateenistusel.
Valga maavanem Margus Lepik, olles asetanud langenud vabadusvõitlejate mälestussamba jalamile pärja, märkis: „Me ei unusta neid, kes Vabadussõja tandritel võideldes oma elu kaotasid.“
Samas rõhutas maavanem, et täna, 94 aastat hiljem, ei ole me enam hätta sattudes üksi. Vaid meie riik on arendanud koostööd paljude liitlastega, kelle abile võib igas olukorras loota.
„Ma olen teinud ettepaneku, et järgmine Eesti Võidupühale pühendatud paraad toimuks kuskil Valgamaal. Loodame, et meie võimukandjad selle taotlusega nõustuvad,“ väitis maavanem Margus Lepik ja soovis kõikidele ilusat Võidupüha ning tujuküllast jaanipäeva.
Tõrva linnapea Agu Kabrits ütles, et me peame tegema julgeid otsuseid. Nii nagu need noored, kes aastakümneid tagasi kartmatult põlisvaenlastele vastu astusid ja asetas unustamatute vabadusvõitlejate auks mälestussamba jalamile pärja. Lillesülemite ja pärgadega austasid langenud kangelasi ka Helme vallavanem Tarmo Tamm ja volikogu esimees Toivo Põldma, Kaitseliidu Valgamaa maleva staabiülem major Indrek Sild ja instruktor Kalvi Kaart jt.
Malevapealik major Tõnis Org andis enam silma paistnud kaitseliitlastele üle tunnustusi.
Eesti Vabariigi presidendi Toomas Hendrik Ilvese süüdatud võidutule tõid Haapsalust Tõrva ja andsid maavanem Margus Lepikule üle kaitseliitlane seersant Mihkel Saul ja naiskodukaitsja Jaanika Niklus. Sellest tulest süütasid Valgamaa omavalitsuste esindajad tõrvikud, millega läideti õhtul oma kodukohas jaanituled.
Maakaitsepäeva kujundas muusikaliselt puhkpilliorkestrile lisaks ka Tõrva meesansambel Tõnis-Rein Ainso juhendamisel. Saatjaks muusikakooli direktor Thea Leitmaa.
Teemakohaste näituste ja väljapanekutega toetasid maakaitsepäeva Valga politseijaoskond ja päästeteenistus. Naiskodukaitsejad pakkusid kõikidele kohale saabunutele karastavat jooki ja sõdurisuppi.
Samas toimusid maakaitsepäeva üritused ka teiste Valga maakonnas olevate Eesti Vabadussõja mälestussammaste juures. Mälestusküünlad süüdati aga kõikide teistegi mälestussammaste jalamitel.
Võidupüha ja maakaitsepäeva üritused korraldas Kaitseliidu Valgamaa malev ühes koostööpartneritega.

Vello Jaska
Kaitseliidu Valgamaa maleva
teavituspealik
Nimi * E-post
Kommentaar *