Teksti suurus:
A A A

Valgamaa vabatahtlikud Scoutspataljoni talvelaagris

20.02.2013
Kolmepäevasel õppusel Kaitseväe keskpolügoonil said Valgamaa kaitseliitlased suurepärase kogemuse kuidas tegutseda talvistes tingimustes kaitselahingus. Meie maleva kaitseliitlaste ülesandeks oli osaleda vastast imiteeriva jõuna Scoutspataljoni poolt läbiviidavas talvesõja laagris ning harjutada konventsionaalset lahingutegevust talvistes tingimustes.
Õppus algas reede õhtul erinevatest punktidest - Valgast, Tõrvast ja Otepäält - koonduti Tartus ning algas rännak ühtses kolonnis Tapa suunas. Kohale jõudes ootas meid soe vastuvõtt ja soe toit Lõuna Kaitseringkonna ja Scoutspataljoni poolt. Laupäeva hommikul alustasime kohe väljaõppega, kus Otepää tankitõrjekahurirühm harjutas tulepositsiooni hõivamist ja tegevust lahingus koos soomukitega. Meeste sõnul oli see hindamatu kogemus, lisaks sellele sai ka soomukeid lähemalt uurida, nii sees olles kui kuulipilduja tornist välja vaadata. Jalaväelased harjutasid pooljaoülema juhtimisel jalaväe drille samal ajal tegid rühma-ja jaopealik maastikuluuret. Laupäeva õhtuks olid positsioonid valmis ja mehitatud ning pühapäeva varahommikul algas vastuluuretegevus. Vastase luureüksused löödi põhipositsioonidel edukalt tagasi peale mida algasid lahingud Võru maleval ja meie tankitõrjekahurirühmal.
Toimus ka edukas pettepositsioonide tegevus kõrvalsuunal, kus kompanii veebel tegutses kompanii ülemal juhtimisel. Pete õnnestus 100% ja vastane juhatati otse Võru maleva põhipositsioonide ette, kus meie jalavägi tegi viimase vasturünnaku läbitunginud vastasele.
Õppuse eesmärgid, tõsta kaitseliitlaste teadlikkust talvisest lahingtegevusest kompaniigrupi koosseisus, harjutada üksuste paiknemist, kiirkaitse sissevõtmist ning lahingutegevust, liikumist tugipunktide vahel, üksuste omavahelist koostööd ning rutiine, said täidetud.
Kaitseliitlaste sõnul oli õppus väga kasulik ja hästi korraldatud – osalejad ootavad suure huviga järgmisel aastal toimuvat õppust.
Juba 19.-21. aprill peetakse Lahingukompanii ja Kuperjanovi Jalaväepataljoni koostööõppus „TORMIHOIATUS“ kus harjutatakse tegutsemist hoonestatud alal Võru linnas. Oodata on põnevaid lahinguid.

Kapten Peeter Kallas
Väljaõppeülem

Infot laagri kohta:
http://www.mil.ee/et/uudised/7523/scoutspataljon-suundub-talvelaagrist-tagasi-paldiskisse