Teksti suurus:
A A A

Valgas ja mujal maakonnas mälestati Vabadussõjas võidelnuid

04.01.2019
Täna 3. jaanuaril 2019. aastal, Vabadussõjas võidelnute mälestuspäeval toimusid tseremooniad mitmes Valgamaa paigus.
Kell 10.30, samal kellaajal, kui toimus ka 1920. aastal vaherahu väljakuulutamine, koguneti Valgas Metsa tänava kalmistul, hiljem Lüllemäe vabadussamba juures. Otepääl toimus tseremoonia Vabadussõjas langenute mälestusmärgi juures ning Tõrva vallas koguneti Tõrva Gümnaasiumi,  Helme kalmistule ja Taagepera ausamba juurde, et vaikuseminutiga tähistada Vabadussõja relvarahu aastapäeva ning mälestada Eesti vabaduse eest võidelnuid.

Valgas, Metsa tänava kalmistul toimunud tseremoonial, andis lühiülevaate 1920. aasta sündmustest ajaloolane Esta Mets. EELK Valga praostkonna Karula koguduse õpetaja Enno Tanilas rääkis meeldejääva loo oma vanavanaisast ja viis läbi mälestustseremoonia. Pärjad asetasid ausamba jalamile Valga asevallavanem Enno Kase, politsei ja päästeameti esindused ning  Valga Isamaalise Kasvatuse Püsiekspositsiooni meeskond.            

Kohal olid õpilased Valga Priimetsa koolist koos õpetaja Pilvi Pindmaga.

1920. aasta 3. jaanuaril Eesti ja Nõukogude Venemaa vahel kehtima hakanud vaherahu, mis tähistas Eesti täielikku võitu Vabadussõjas. Tseremooniad viidi läbi Valga, Otepää ja Helme üksikkompaniide eestvedamisel.

Ivi Tigane