Teksti suurus:
A A A

Võidutule toovad maakonda Kaitseliidu noortejuhid

22.06.2017
Traditsiooniliselt viivad võidutule kodumaakonda Kaitseliidu liikmed. Tänavu on selle au vääriliseks valitud kaitseliitlaste järelkasvul silma peal hoidvad noortejuhid. Valgamaale toovad tule Kodutütarde Valgamaa ringkonna vanem Sigrit Säinas ning maakonna noorkotkaste pealik Hannes Vanatoa.
 
«Võidutule tooja olla on suur aur ja natuke hirmuäratav ka,» tunnistas Sigrit Säinas. «Rakvere, kus seekordne paraad aset leiab, on mulle emotsionaalse väärtusega linn, sest seal alustasin keskkoolijärgseid õpinguid ja elasin tudengielu. Meie peres on nüüd kaks tuletoojat. Minu ema Ülle Säinas oli selles rollis 2011. aastal. Jah, tule toomine on üks suurhetki mu elus – on, mida mäletada.»

Tee noorte juurde

Sigrit Säinas on pärit Tsirguliinast ning pärast sealse keskkooli lõpetamist läks õppima sotsiaaltöö eriala Rakverre. Õpingute lõppedes naasis ta kodukohta. 2003. aasta jaanuaris alustas ta tööd kohalikus lasteaias õpetajana ning töötab seal tänaseni.

Tee Kaitseliidu noorte juurde sai Säinasel alguse seoses õpingutega Rakveres. «2000. aasta kevadel tegin Viru malevas noorsootöö praktikat. See oli minu esimene otsene kokkupuude kodutütarde ja noorkotkastega. 2003. aasta aprillis alustasin Tsirguliina keskkoolis kodutütarde ja noorkotkaste koonduste tegemisega ning olin astumas Naiskodukaitse ridadesse,» rääkis Säinas.

«Tegutsesin juba keskkooli ajal kooliväliselt üsna aktiivselt. Pärast sotsiaaltöö õpinguid kodukohta naastes tundsin, et minus on midagi, mida noortele edasi anda. Asutasime Tõlliste noortekeskuse ning nii ma siis noortega tegelema hakkasin,» meenutas naine noortejuhiks saamise aega.

Võidupüha tähendab Säinasele ta enda sõnutsi eestlust, isamaalisust ja ühtekuuluvust nii nendega, kes paraadil osalevad, kui ka nendega, kes tulnud kaasa elama. «Kuna paraadid on igal aastal eri kohas ja kodust kaugel, olen üldjuhul neid järginud telekast. Võimalusel olen osalenud maakaitsepäevadel. 2014. aastal, kui paraad oli Valgas, oli mul au juhtida Kodutütarde üksust.»

Põhjuseid, miks astuda Kaitseliidu liikmeks, on erinevaid. Sigrit Säinase puhul on see edasi kantud vereliini pidi. «Mõni aasta tagasi selgus, et minu suguvõsas on liikmeks olemise pisik vist kuidagi verega edasi antud, sest Kaitseliiduga on seotud olnud juba viis põlvkonda.»

23 aastat Kaitseliidus

Noorte Kotkaste Valgamaa maleva pealikul Hannes Vanatoal täitus aprillis juba 23 aastat, mil ta astus Kaitseliidu liikmeks. Eraelus ühes erafirmas puidutehnoloogina leiba teeniva Vanatoa arvates on iga Eesti mehe püha kohus kaitsta kodumaad.«Mina olen leidnud selleks tee läbi Kaitseliidu. Noorte Kotkaste organisatsiooniga puutusin tihedamalt kokku 2000. aastast, mil mind kutsuti Valgamaa noorkotkaste ja kodutütarde

Tekst:Rein Säinas
Foto:Paul Poderat