Teksti suurus:
A A A

103. aastat Roobe lahingust

25.01.2022
Täna, 24.jaanuaril 2022.a, koguneti Helme kalmistule, et tähistada Roobe lahingu ja Tõrva vabastamise 103. aastapäeva ning mälestada langenuid. Mälestuspäevast võtsid osa Kaitseliidu Valgamaa maleva pealik major Kaido Lusik, Helme üksikkompanii ja Naiskodukaitse Tõrva piirkonna liikmed.
Kaitseliidu Valgamaa maleva Helme üksikkompanii pealik leitnant Riho Karu ja Tõrva valla abivallavanem Helen Elias viisid läbi mälestustseremoonia, asetades Roobe lahingus langenud sõdurite hauale püstitatud risti juurde pärjad. Naiskodukaitse esindajad süütasid küünlad ja palve luges Valgamaa maleva kaplan Arvo Lasting. Tõrva abivallavanem Helen Elias rõhutas oma kõnes ajalooliste sündmuste mälestamise ja mäletamise tähtsust ning tänas Kaitseliitu pühendumise eest. Helme üksikkompanii pealik leitnant Riho Karu kirjeldas 103 aastat tagasi aset leidnud sündmusi. Roobe lahingus langenute mälestuseks helises Helme kalmistu kabeli tornikell.  
 
Ajalooliselt teatakse, et sakslased lahkusid 1918. aasta detsembris, mille tulemusel tekkis Helmes-Tõrvas paariks nädalaks omapärane olukord – Eesti valitsuse võim sinna ei ulatunud ja punaseid ei olnud veel tulnud. Detsembri viimastel päevadel punased siiski okupeerisid Helme-Tõrva ning üritasid edasi tungida Viljandi suunal aga see peatati Kärstna all. Eesti vägede vastupealetung toimus visades võitlustes, kus Tõrva käis kolm korda käest kätte. Lõplikult vabastati Helme-Tõrva punastest 30. jaanuaril 1919. aastal. Vabadussõja edasises käigus sõjategevus Helmet otseselt enam ei puudutanud, ehkki 1919. aasta kevadel muutus olukord korraks veel ähvardavaks.