Teksti suurus:
A A A

Kindralleitnant Paul-Adolf Lille 140. sünniaastapäeva tähistamine

26.01.2022
Täna, 25. jaanuaril 2022.a, koguneti Tõrva vallas Roobe veski juurde, et tähistada kindralleitnant Paul-Adolf Lille 140. sünniaastapäeva. Sünniaastapäevast võtsid osa Tõrva valla esindus, Valgamaa malevat esindades Helme üksikkompanii ja Naiskodukaitse Tõrva piirkonna liikmed.
Kaitseliidu Valgamaa maleva Helme üksikkompanii pealik leitnant Riho Karu ja Tõrva valla vallavanem Maido Ruusmann viisid läbi mälestustseremoonia, asetades Roobe veski seinal oleva mälestustahvli jalamile pärjad. Naiskodukaitse esindajad süütasid küünlad ja palve luges Valgamaa maleva kaplan Arvo Lasting.
Tõrva vallavanem Maido Ruusmann meenutas Lille patriotismi ja pühendumust, mille ta seadis ettepoole enda huvidest ning mis viimaks viis ta ka vangilaagrisse. "Head kaitseliitlased, naiskodukaitsjad - just see sisemine valmisolek ja kaitsetahe on see, mis meid päästis ja päästab ka edaspidi. Ainult me ise saame end lõpuni kaitsta," sõnas Ruusmann. Leitnant Riho Karu tänas Valgamaa maleva nimel üritusel osalejaid ning Naiskodukaitse kostitas sooja tee ja pirukatega.
 
Kindralleitnant Paul-Adolf Lill sündis 25. jaanuaril 1882. aastal Helme kihelkonnas Jõgeveste vallas, Roobe veski omaniku pojana. Kindralleitnant teenis Vabadussõjas operatiivstaabi operatiivosakonna ülemana. Ta on olnud sõjaministri (kaitseministri) abi ja sõjaminister (kuni 1937. aastani kaitseminister). 1934. aastal oli ta lühikest aega kaitsevägede juhataja kohusetäitja. 1938 sai kindralleitnandiks. 12. oktoobril 1939 lahkus Lill sõjaministri ametikohalt, tuues põhjuseks asjaolu, et talle on vastuvõetamatud NSV Liiduga sõlmitud baaside lepingu tingimused.
Lille edasine elutee kujunes traagiliseks. 14. juunil 1941 küüditati koos õe Olgaga Venemaale ning saadeti Sverdlovski vangilaagrisse. Põhjuseks toodi tema ennastsalgav tegevus Eesti Vabadussõjas ning sõjaministrina töötamine.
Kindralleitnant Paul-Adolf Lille toimik suletakse 13. märts 1942. aastal, kus põhjuseks märgitud süüaluse surm. Tema viimane puhkepaik on teadmata.