Teksti suurus:
A A A

Kindralleitnant Paul-Adolf Lille 142. sünniaastapäeva tähistamine 25.01.2024

25.01.2024
Täna, 25. jaanuaril 2024.a, koguneti Tõrva vallas Roobe veski juurde, et tähistada kindralleitnant Paul-Adolf Lille 142. sünniaastapäeva. Sünniaastapäevast võtsid osa Tõrva valla esindus, Valgamaa malevat esindades Helme üksikkompanii pealik ja Naiskodukaitse Tõrva piirkonna liikmed.
Kaitseliidu Valgamaa maleva Helme üksikkompanii pealik leitnant Riho Karu ja Tõrva valla esindaja abivallavanem Aivar Uibu viisid läbi mälestustseremoonia, asetades Roobe veski seinal oleva mälestustahvli jalamile pärjad. Naiskodukaitse Tõrva jaoskonna esindajad süütasid küünlad ja palve luges Valgamaa maleva kaplan Arvo Lasting.

Tõrva abivallavanem Aivar Uibu sõnas Lille meenutades, et on au mälestada nii märkimisväärsete tegudega meest, kes pühendas oma elu Eestlaste vabaduse nimel. Samuti tänas ta Valgamaa malevat, kes hoiab elus meie kangelaste mälestamise traditsiooni. Leitnant Riho Karu tänas Valgamaa maleva nimel üritusel osalejaid.
 
Kindralleitnant Paul-Adolf Lill sündis 25. jaanuaril 1882. aastal Helme kihelkonnas Jõgeveste vallas, Roobe veski omaniku pojana. Kindralleitnant teenis Vabadussõjas operatiivstaabi operatiivosakonna ülemana. Ta on olnud sõjaministri (kaitseministri) abi ja sõjaminister (kuni 1937. aastani kaitseminister). 1934. aastal oli ta lühikest aega kaitsevägede juhataja kohusetäitja. 1938 sai kindralleitnandiks. 12. oktoobril 1939 lahkus Lill sõjaministri ametikohalt, tuues põhjuseks asjaolu, et talle on vastuvõetamatud NSV Liiduga sõlmitud baaside lepingu tingimused.
Lille edasine elutee kujunes traagiliseks. 14. juunil 1941 küüditati koos õe Olgaga Venemaale ning saadeti Sverdlovski vangilaagrisse. Põhjuseks toodi tema ennastsalgav tegevus Eesti Vabadussõjas ning sõjaministrina töötamine.
Kindralleitnant Paul-Adolf Lille toimik suletakse 13. märts 1942. aastal, kus põhjuseks märgitud süüaluse surm. Tema viimane puhkepaik on teadmata.
 
Mäletame kangelasi!
 
Pildid tegi Marianne Sokk, Tõrva Vallavalitsuse avalike suhete spetsialist.
 
Pildimeenutus: