Kaitseliidu Otepää malevkond on väärikas osa Valgamaa malevast. Malevkonna ajalugu ulatub Eesti Vabadussõja eelsesse aega, mil Julius Kuperjanovi usaldusmees Rudolf Tarik hakkas Otepää kihelkonnas eestlasi koondama kohalikku Omakaitse salka. Nendest vapratest meestest moodustati hiljem osa Kuperjanovi pataljonist, mille lahingud ja kangelasteod on meile siiani eeskujuks. Otepää malevkonna sünnipäevaks peame 1918. aasta juunikuu teist pühapäeva – meenutades aegu, mil siinse piirkonna vabadusvõitlejad koondusid oma kodumaa kaitseks.
Jaanuaris 1919 tõusid Otepää kaitseliitlased vapralt võitlusse, et vabastada Otepää kihelkond vaenlase haardest. Malevkond taaselustati detsembris 1924, vastusena Tallinnas toimunud kommunistlikule riigipöördekatsele. Siis kuulus Otepää malevkond Tartumaa maleva koosseisu ja oli jagatud mitmeks kompaniiks.
Otepää kaitseliitlased osalesid aktiivselt ka 1941. aasta Suvesõjas, kui endise Kaitseliidu baasil loodi Omakaitse Otepää ringkond, mida juhtis tuntud võitleja Karl Talpak. Laulva revolutsiooni ajal oli just Otepää üks esimesi paiku, kus Kaitseliit taasloodi, näidates, et siinne rahvas ei ole kunagi kaotanud oma vabaduseiha ja kaitsetahet.
Kuigi 2000. aastatel muudeti Otepää malevkond ümber Otepää üksikkompaniiks, taastati malevkond 2021. aastal, jäädes truuks oma ajaloolistele juurtele ja ülesannetele. Otepää on alati olnud Eesti vabaduse kants, mis peegeldub ka meie maalilistes maastikes, kus Ugandi muinaskuningatest jäänud varemed muistse Linnamäe nõlvadel seisavad siiani vabadusvõitluse sümbolina.
Tänasel päeval on Otepää malevkonnas ligikaudu 175 liiget, kes panustavad Eesti riigikaitsesse laial skaalal – alustades riigikaitseõpetusest gümnaasiumides kuni sõjalise väljaõppeni välja. Meie eesmärk on tagada, et Eesti vabadust hoitaks ja kaitstaks ka tulevastele põlvedele. Otepää malevkonna liige saab tegutseda jalaväes, tankitõrjes ja võitlusgrupis.
Kaitseliidu Otepää malevkonnal on ka oma lipp, mis peegeldab meie ajaloolisi juuri ja kohalikku identiteeti. Lipu ühel küljel on põhjatäht, mis sümboliseerib meie kuulumist Tartumaa malevasse, ning teisel küljel on kujutatud Otepää valla karupea ja tammeoks. See kujundus räägib meie maa rohelistest kevadniitudest ja lootusest, samas kui valminud viljapõldude kuldne värv tähistab küllust ja jätkusuutlikkust. Karupea on otsene viide muistsele Ugandile ja Otepää nimiloomale, meenutades meie sidet selle ajaloolise paiga ja esiisade võitlusvaimuga.
Selleks, et ühendada Otepää malevkonna liikmeks olevaid vabatahtlikke kaitseliitlasi ning tugevdada nende ühtekuuluvustunnet on Otepää malevkonnal ka enda käiseembleem.
Kuldne värv sümboliseerib Otepää väärikust ja vägevust ning viitab piirkonna pikale ajaloole.
Must värv esindab seejuures asupaiga igipõlist ja elurikast mulda.
Karu kui otepäälaste muistne sümbol väljendab jõudu, julgust ja võitlusvalmidust. Oti pääst ehk karu peast tulenev nimi Otepää on asupaigaga seotud juba muinasajast.
Karu sümboliseerib Otepää kohaliku kogukonna valmisolekut seista iseenda ja oma inimeste eest.
Karu tähendab ka kohalikku loodust ja keskkonda. Otepää kaunite küngaste, metsade ja rikkaliku loomastiku juurde kuuluvad ka karud, kes piirkonnas elavad.
Kontakt:
Otepää malevkonna pealik Saamuel Stepanov
Tel 56133648
Otep22
kaitseliit.ee
Otepää malevkonna käiseembleem