Teksti suurus:
A A A

Riigilipp, mootorimürin ja võidutuli – Võidupüha Valgamaa moodi

29.06.2020
Võidupüha hommikul, kui Lüllemäe külas oli tunda veel unisust, heisati Lüllemäe Vabadussõja ausamba juures kõlava trompeti ja õrna linnulaulu saatel riigilipp. Sini-must-valge, mis kaunistab meie kodusid igal riigile tähtsal tähtpäeval, heisati selle aasta Võidupüha hommikul igas maakonnas täpselt samal ajal naiskodukaitsjate ja kaitseliitlaste poolt kell seitse. Meie maakonnas oli see vastutusrikas tegu Janeli Nielsonil, Siiri Raametsal ning Ahti Veidemannil. Heiskajateks olid need, kes olid andnud oma hindamatu panuse hiljutise kriisi ajal turvatunde tagamisel.
Lipp heisatud, palus Kaitseliidu Valgamaa maleva malevapealik, major Kaido Lusik, kõiki lipuheiskamistseremoonial osalenuid hommikukohvile. Sellega võis tegus päev alguse saada, sest tseremooniale järgnes veel hulk pärgade asetamisi maakonna eripaigus vabadussammaste juures. Suurim rõhk oli sel aastal Lüllemäel, sinna saabus ka Eesti Vabariigi Presidendi poolt läkitatud võidutuli Kadriorust.

Pealelõunal saadigi taas kokku Lüllemäe Vabadussõja ausamba juures, kus jagati lahkeid tervitussõnu maakonna inimestele, peeti meeles vapraid vabaduse eest võidelnuid ning meenutati osakest ajaloost, miks on meile oluline 23. juuni. Kogu päeva oodatuim hetk oli võidutule saabumine. Tuli jõudis Valgamaa inimesteni eriti võimsalt – kümnetest-kümnetest mootorratastest koosneva kolonni saatel. Meie kodumaakonda tõid sel aastal võidutule noorkotkas Artur Köller ning noortejuht Siim Vahtra.

Kui tuli sai jagatud valdade esindajatele, läkitati see ka esindajatega teistesse Valgamaa valdade keskustesse, kus oli võimalik ka jaanitule süütamiseks osake päevast kaasa võtta.

Jaanika Niklus
Pildimeenutus: