Täna, 24.jaanuaril 2024a, koguneti Helme kalmistule, et tähistada Roobe lahingu ja Tõrva vabastamise 105. aastapäeva ning mälestada langenuid. Mälestuspäevast võtsid osa Kaitseliidu Valgamaa Helme üksikkompanii, Naiskodukaitse Tõrva piirkonna liikmed ja Tõrva valla esindus.
Kaitseliidu Valgamaa maleva Helme üksikkompanii pealik leitnant Riho Karu ja Tõrva valla esindajana vallamajanduse osakonna juhataja hr Tõnu Jaansalu viisid läbi mälestustseremoonia, asetades Roobe lahingus langenud sõdurite hauale püstitatud risti juurde pärjad ning Naiskodukaitse esindajad süütasid küünlad. Hr Tõnu Jaansalu rõhutas oma kõnes ajalooliste sündmuste mälestamise ja mäletamise tähtsust. Helme üksikkompanii pealik leitnant Riho Karu kirjeldas 105 aastat tagasi aset leidnud sündmusi. Roobe lahingus langenute mälestuseks helises Helme kalmistu kabeli tornikell.
Ajalooliselt teatakse, et sakslased lahkusid 1918. aasta detsembris, mille tulemusel tekkis Helmes-Tõrvas paariks nädalaks omapärane olukord – Eesti valitsuse võim sinna ei ulatunud ja punaseid ei olnud veel tulnud. Detsembri viimastel päevadel punased siiski okupeerisid Helme-Tõrva ning üritasid edasi tungida Viljandi suunal aga see peatati Kärstna all. Eesti vägede vastupealetung toimus visades võitlustes, kus Tõrva käis kolm korda käest kätte. Lõplikult vabastati Helme-Tõrva punastest 30. jaanuaril 1919. aastal. Vabadussõja edasises käigus sõjategevus Helmet otseselt enam ei puudutanud, ehkki 1919. aasta kevadel muutus olukord korraks veel ähvardavaks.
Helme kalmistul Tõrva vallas asuv Roobe lahingus langenud Eesti sõjameeste mälestusmärk, mida kohalik rahvas kutsub ka „Roobe rist“, avati 24. jaanuar 1921.aastal ning taasavati 24. jaanuaril 1988. aastal.
Pildid tegi Marianne Sokk, Tõrva Vallavalitsuse avalike suhete spetsialist.