Teksti suurus:
A A A

VALGAMAA MALEVA SPORDIPEALIKU 2017. AASTA KOKKUVÕTE

15.03.2018
2017. aastal kuulus Kaitseliidu spordikalendrisse kümme erinevat võistlust, millest malevate vahelises üldarvestuses läks kirja 8 paremat tulemust. Valgamaa maleva saavutas kokkuvõttes kolmanda koha (vt Lisa1), millega tuleb väga rahul olla. Neljandat aastat järjest olla esikolmikus ei ole väikese maleva jaoks paha saavutus.
 
Kokku osalesime üheksal võistlusel ning võistkondlikud tulemused alade lõikes olid järgnevad:
  • suusatamine – II koht
  • sõjaline kolmevõistlus – II koht
  • kergejõustik – II koht
  • raskejõustik – II koht
  • male – 4. koht
  • orienteerumine – 6. koht
  • laskmise MV – 6. koht
  • jalgpall – 7. koht
  • võrkpall – 12. koht
Vastavalt Kaitseliidu spordivõistluste üldjuhendile läksid maha arvamisele kaks halvimat tulemust – võrkpall ning laskmise karikavõistlustel mitteosalemine. Kokku olime 4 korda esikolmikus ning halvim arvesse läinud tulemus oli 7. koht. Seega tuleb tõdeda, et konkurents on väga tihe, seda vähemalt edetabeli ülemises otsas. Möödunud aastatega võrreldes oli ka tagasilööke – 2015 ja 2016 aasta KL võrkpallimeister pidi seekord leppima kõigest 12. kohaga, aga selline on sport. Kuna võistluskalender on küllaltki tihe ning KL põhitegevus on sõjalisel väljaõppel osalemine, muutub võistkondade komplekteerimine aasta aastalt raskemaks. Tegemist on siiski vabatahtliku organisatsiooniga ning inimestel on oma töö, pere ja muud tegemised. Head meelt teeb see, et maleva spordiaktiiv ei ole mitte ainult säilinud, vaid isegi suurenenud ning nende abi võistkondade komplekteerimisel ja korralduslikul tegevusel on hindamatu. Sellel aastal esindas Valgamaa malevat erinevatel Kaitseliidu ja Kaitseväe spordivõistlustel kokku 83 inimest, aktiivsemad nendest rohkem kui 6 korda. Võidetud medalite üldarv Kaitseväe ja Kaitseliidu võistlustel kokku oli 53 sealhulgas 17 kulda, 18 hõbedat ja 18 pronksi. Malev ise korraldas kolmandat aastat järjest KL meistrivõistlused murdmaasuusatamises Tehvandil. Sellise võistluse korraldamine on samuti paras väljakutse, sest osalejate arv ületas 500 piiri ning ilma vabatahtlike abita ei oleks see olnud mõeldav.

Kui Kaitseliidu võistlustel osalemine on reguleeritud Kaitseliidu ülema käskkirjadega (maleva jaoks see tegelikult tähendab käsku võistlustel osaleda), siis Kaitseväe spordivõistlustel osalemine on vabatahtlik. Juhul kui oli huvilisi, siis esinduse välja ka saatsime. 2017. aastal osaleti kaitseväe suusatamise ja triatloni meistrivõistlustel ning traditsioonilisel Lahingukooli aastapäevale pühendatud legendaarse järveringi teatejooksul. Märkimist väärib väikese koosseisuga (sh ilma ajateenijateta) saavutatud kolmas koht kaitseväe meistrivõistlustel suusatamises. Positiivsena tuleb ära märkida KLPS toetus. Malevatele eraldatakse eelarvelisi vahendeid, et toetada kaitseliitlaste ja naiskodukaitsjate osalemist rahvaspordiüritustel. See on üheks võimaluseks inimesi motiveerida ning teisest küljest on ju Kaitseliidu üheks põhikirjaliseks tegevuseks sportlike eluviiside propageerimine ja arendamine elanikkonna hulgas. Möödunud aastal osaleti Klubi Tartu Maraton poolt korraldatavatel erinevatel rahvaspordiüritustel – suusamaraton, suusatamise teatemaraton (nii mees- kui naiskond), maastikumaraton, rattaralli ja rattamaraton. Suusatamise teatemaratonis saavutas Valgamaa maleva võistkond üldarvestuses väga kõrge 6. koha. Minule teadaolevalt on see läbi aegade Kaitseliidu võistkondade parim koht. Naiskond tuli naiste arvestuses võitjaks (üldarvestuses saavutati 15. koht).

Maleva 2017. aasta parimaks meessportlaseks osutus vanemveebel Imre Õim, kes tuli Kaitseliidu meistriks sõjalises kolmevõistluses ja 100m jooksus. Lisaks võitis KL ja KV meistrivõistlustel ühe hõbeda ja kolm pronksmedalit. Parim naine malevlane Aili Popp, kes tuli Kaitseliidu meistriks sõjalises kolmevõistluses, 800m jooksus ning raskejõustiku lamades surumises. Lisaks võitis KL ja KV meistrivõistlustel kolm hõbedat ja kolm pronksi. Aili paistis silma ka rahvusvahelisel tasandil  - Ungaris Sarlóspusztas peetud Euroopa meistrivõistlustel kombineeritud jahilaskmises tuli ta naiste arvestuses võitjaks. See on Ailile neljas Euroopa meistritiitel. Järjekordse Euroopa meistritiitliga kaasnes ka Valga maakonna parima naissportlase tunnustus. Parimaks nooreks tunnistati Kertu Taldrik, kes võitis Kaitseliidu meistrivõistlustel kergejõustikus 5 medalit sh meistritiitel kaugushüppes. Parimaks veteraniks osutus Sulev Kõiv – Kaitseliidu meister 100m jooksus ja kaugushüppes ning lisaks kolm hõbedat ja üks pronksmedal erinevatel aladel KL ja KV meistrivõistlustel.

Meie tublisid inimesi on märganud ka KL juhtkond ning KL spordipealik. Lõõla õppekeskuses toimunud spordiaasta pidulikul lõpetamisel osutusid Valgamaa malevlased parimaks koguni viies kategoorias kaheksast. Kaitseliidu 2017. aasta parim naissportlane Aili Popp, parim naisveteran Tiiu Kannes, parim seeniorsportlane Sulev Kõiv ning aasta spordihing Imre Õim. Kuna Valgamaa malevlased osutusid võitjaks nii mitmes kategoorias, siis tõenäoliselt parima spordipealiku tiitel kaasnes sellega automaatselt. Kui varasematel aastatel toimus aasta lõpus nominentide esitamine ja hiljem valimine, siis sellel aastal moodustus pingerida vastavalt sportlikele tulemustele saavutatud punktide eest. Minu hinnangul oluliselt objektiivsem ja mõõdetavam kui varasem süsteem.

Tuleviku eesmärk maleva spordiaktivistidel on kindel – teeme kõik endast oleneva selleks, et kunagi oleks suurele üldvõitja karikale graveeritud KL Valgamaa malev. Eeldused selleks on olemas!

Tänan kõiki konkurente, õnnitlen üldvõitjat Tartu malevat ning minu suurim tänu ja sügav kummardus kuulub Valgamaa malevlastele, kes oma panuse aasta jooksul andsid.LISA 1 Üldseis lae alla SIIT!

Tõnis Org
major
KL Valgamaa maleva vabatahtlik spordipealik